Click the links below to jump to contacts for various divisions of the S.C. Supreme Court.

Board of Law Examiners
Committee on Character and Fitness
Advisory Committee on Standards of Judicial Conduct
Surviving Past Chief Justices
Commission on Lawyer Conduct
Commission on Judicial Conduct
Chief Justice's Commission on the Profession
 

Board of Law Examiners

Jennifer J. Aldrich
Chair
1441 Main St., Ste. 500
Columbia, SC 29201
(803) 929-3000

J. David Banner
P.O. Drawer 1931
Florence, SC 29503
(843) 669-8787

Henrietta U. Golding
P.O. Box 336
Myrtle Beach, SC 29578
(843) 444-1107

Frederick A. Hoefer II
180 N. Irby St., MSC-Q, Room 1101
Florence, SC 29501
(843) 665-3091

Shelton S. Laney III
P.O. Box 10208
Greenville, SC 29603-0208
(864) 255-5429

Tameaka A. Legette
P.O. Box 546
Hampton, SC 29924
(803) 943-3115

Michael H. Lifsey
P.O. Box 1809
Lancaster, SC 29721
(803) 285-5585

Stephen R. McCrae Jr.
P.O. Box 11429
Rock Hill, SC 29731
(803) 329-7602

John S. Nichols
1220 Senate St.
Columbia, SC 29201
(803) 779-7599

James Graham Padgett III
414 Monument St., Ste. C
Greenwood, SC 29646
(864) 227-1570

Marion P. Sieffert
31 Hickory Way
Clemson, SC 29631
(864) 633-6586

Michael A. Timbes
15 Mid-Atlantic Wharf, Ste. 101
Charleston, SC 29401
(843) 937-8000

Derrick Le'Van Williams
1519 Richland St.
Columbia, SC 29201
(803) 929-0029


Committee on Character and Fitness

Kirby D. Shealy III
Chair
P.O. Box 2285
Columbia, SC 29202
(803) 254-4190

Lydia B. Applegate
291 E. Bay St., 2nd Floor
Charleston, SC 29401
(843) 972-0150

Sheila M. Willis
1320 Main St., Ste. 750
Columbia, SC 29202
(803) 740-7676

Byron E. Gipson
P.O. Box 1825
Orangeburg, SC 29115
(803) 536-9610

Thomas E. Hite Jr.
P.O. Box 805
Abbeville, SC 29620
(864) 366-5408

Connie P. Jackson
P.O. Box 11367
Columbia, SC 29211
(803) 254-4035

Matthew J. Kappel
P.O. Box 10334
Greenville, SC 29603
(864) 467-9595

Richard B. Ness
P.O. Box 909
Bamberg, SC 29003
(803) 245-5178

Travis V. Olmert
P.O. Box 10828
Greenville, SC 29603
(864) 242-3566

Debra S. Tedeschi
P.O. Box 8957
Columbia, SC 29202
(803) 737-2667

Susan T. Wall
100 Calhoun St., Ste. 400
Charleston, SC 29401
(843) 723-7831

Thad H. Westbrook
P.O. Box 11070
Columbia, SC 29211
(803) 255-5568


Advisory Committee on Standards of Judicial Conduct

Hon. Letitia H. Verdin (exp. 11/2018)
Chair
305 E. North St., Ste. 318
Greenville, SC 29601
(864) 467-8448

Keith M. Babcock (exp. 11/2019)
P.O. Box 11208
Columbia, SC 29211
(803) 771-8000

Hon. Usha Jefferies Bridges (exp. 11/2020)
P.O. Box 8036
Gaffney, SC 29342
(864) 487-2568


Surviving Past Chief Justices

The Hon. Costa M. Pleicones
200 Berry Tree Lane
Columbia, SC 29223

The Hon. Jean H. Toal
P.O. Box 12456
Columbia, SC 29211


Commission on Lawyer Conduct

1220 Senate St., Ste. 111 | Columbia, SC 29201 | (803) 734-2037
Commission Counsel: Deborah S. McKeown; Administrative Assistant: Barbara W. Hinson

Chair:
(Term expires 12/31/2018)
Christopher G. Isgett

Vice Chair:
(Term expires 12/31/2018)
John Michael Turner

Attorney Members:
(Terms expire 12/31/2018)
Carey M. Ayer
Delton W. Powers Jr.
Fernando Xavier Starkes
G. William Thomason
Jane W. Trinkley
Mitchell Jerry Williams

(Terms expire 12/31/2019)
Carlos C. Johnson
William Edward Lawson
James B. Lybrand Jr.
Marian Dawn Nettles
William L. Smith Jr.
Tiffany R. Spann-Wilder
Douglas M. Zayicek

(Terms expire 12/31/2020)
Beattie B. Ashmore
Barry I. Baker
Robin Braithwaite
Shirrese B. Brockington
Edward Paul Gibson
Michael J. Giese
Nicholas W. Lewis
Clarke W. McCants III
Walton J. McLeod III
John C. Moylan III
Gary Hudson Smith III
John Hamilton Smith
Michele Dahl Sturkie

(Terms expire 12/31/2021)
Pete Diamaduros
Jimmy R. King
Steven M. Krause
James M. Morton

Public Members:
(Terms expire 12/31/2020)
Fred F. DuBard Jr.
Edwin Garrison
Douglas M. Hawkins
M. Elaine Mitchum
Deborah S. Wilkins

(Terms expire 12/31/2021)
Dwane Thomas Bise
Kay M. Coleman
Samuel H. Frink
Mary Ann Lane
Jill D. Lewis
Dianne H. Ponder
James R. Rund
Brenda L. Stewart
Elaine G. Thompson
Woodrow W. Willard Jr.


Commission on Judicial Conduct

1220 Senate St., Ste. 111 | Columbia, SC 29201 | (803) 734-1965
Commission Counsel: Deborah S. McKeown; Administrative Assistant: Jody W. Gilham

Chair:
(Term expires 12/31/2020)
Hon. Thomas W. Cooper Jr.
 
Vice Chair:
(Term expires 12/31/2019)
Hon. George M. McFaddin Jr.

(Terms expire 12/31/2018)
Hon. Dale Atkinson
Hon. J. Derham Cole
Richard W. Dabbs
Dr. John Mark Dean
Hon. Diane S. Goodstein
Tracey C. Green, Esq.
Hon. David Glenn Guyton
Jennifer Hammond
Hon. L. Casey Manning
Hon. Isaac L. Pyatt
Hon. Donna S. Strom

(Terms expire 12/31/2019)
Hon. Debora A. Faulkner
William J. Frierson Sr.
Hon. Rosalyn Frierson-Smith
Hon. Edward W. Miller
Hon. Clifton Newman
Hon. Gary W. Reinhart
John W. Tucker Jr.

(Terms expire 12/31/2020)
Patrick C. Fant III, Esq.
Dr. Barbara A. Kingsby-Stroble
Brenda Lee Pryce
Candace C. Shiver, Esq.
Clara Weston


Chief Justice’s Commission on the Profession

950 Taylor St., Ste. 120 | P.O. Box 2138  | Columbia, SC 29202 | (803) 799-5578
Hon. Donald W. Beatty

Chair:
Hon. John W. Kittredge
(exp. 12/31/2018)

Vice Chair:
Hon. Aphrodite K. Konduros
(exp. 12/31/2020)

Secretary:
Dean Robert M. Wilcox
(exp. 12/31/2020)

(Terms expire 12/31/2018)
Dean Andrew L. Abrams
Kay Gaffney Crowe
Emma Thomas Dean
Hon. Tarita A. Dunbar
Elizabeth Van Doren Gray
Hon. Clifton Newman
Hon. Paul E. Short Jr.
Hon. James O. Spence

(Terms expire 12/31/2019)
Hon. D. Craig Brown
Elizabeth Owen Mann
Hon. Isaac Lester Pyatt
Bradish J. Waring

(Terms expire 12/31/2020)
Hon. Melissa J. Buckhannon
Kathleen Wrenn Hearn
John S. Nichols
Jack B. Swerling

Ex Officio
Beverly A. Carroll
Elizabeth Chambliss
M. Dawes Cooke Jr.
Sharon C. Williams

Founding Member and Chairman Emeritus
G. Dewey Oxner Jr.