South Carolina Bar Association

1884   A.G. McGrath, Charleston

1885   W.W. Harlee, Florence

1886   James H. Rion, Winnsboro

1887   J.J. Maher, Barnwell

1888   Charles Richardson Miles, Charleston

1889   Henry E. Young, Charleston

1890   George W. Croft, Aiken

1891   S.P. Hamilton, Chester

1892   B.F. Whitner, Anderson

(Bar suspended for 9 years)

1902   C.A. Woods, Marion

1903   J.E. McDonald, Winnsboro

1904   H.J. Haynsworth, Greenville

1905   Robert W. Shand, Columbia

1906   Robert Aldrich, Barnwell

1907   Joshua H. Hudson, Bennettsville

1908   John C. Sheppard, Edgefield

1909   George Johnstone, Newberry

1910   M.L. Bonham, Anderson

1911   P.H. Nelson, Columbia

1912   Knox Livingston, Bennettsville

1912   D.S. Henderson, Aiken

1913   Ralph K. Carson, Spartanburg

1914   F.B. Grier, Columbia

1915   J. Lyles Glenn, Chester

1916   Thomas W. Bacot, Charleston

1917   Thomas P. Cothran, Greenville

1918   John P. Thomas Jr., Columbia

1919   P.A. Willcox, Florence

1920   William D. Melton, Columbia

1921   Charles C. Sims, Barnwell

1922   C.J. Ramage, Saluda

1923   William H. Lyles, Columbia

1924   George B. Cromer, Newberry

1925   Fred L. Willcox, Florence

1926   J.H. Marion, Chester

1927   P.F. Henderson, Aiken

1928   Arthur R. Young, Charleston

1929   Frank A. Miller, Hartsville

1929   Wilton H. Earle, Greenville

1930   William S. Nelson, Columbia

1931   John I. Cosgrove, Charleston

1932   Thomas F. McDow, York

1933   T. Frank Watkins, Anderson

1934   Alva M. Lumpkin, Columbia

1935   Thomas M. Boulware, Allendale

1936   M.G. McDonald, Greenwood

1937   J.N. Nathans, Charleston

1938   Frank G. Thompkins, Columbia

1939   Charles W. Muldrow, Florence

1940   Joseph L. Nettles, Columbia

1941   Proctor A. Bonham, Greenville

1942   Sidney S. Tison, Bennettsville

1943   L.W. Perrin, Spartanburg

1944-45  Roach S. Stewart, Lancaster

1946   Christie Benet, Columbia

1947   Edgar A. Brown, Barnwell

1948   George Warren, Hampton

1949   Clinton T. Graydon, Columbia

1950   Frank A. McLeod, Sumter

1951   Samuel R. Watt, Spartanburg

1952   W. Brantley Harvey, Beaufort

1953   Samuel L. Prince, Anderson

1954   Hugh L. Willcox, Florence

1955   Calhoun Mays, Greenwood

1956   David W. Robinson, Columbia

1957   J. Davis Kerr, Spartanburg

1958   Frank H. Bailey, Charleston

1959   H.H. Edens, Columbia

1960   E.P. Riley, Greenville

1961   David A. Gaston, Chester

1962   Edward K. Pritchard, Charleston

1963   Frank B. Gary, Columbia

1964   Thomas H. Pope, Newberry

1965   Edwin W. Johnson, Spartanburg

1966   John M. Scott, Florence

1967   Ben Scott Whaley, Charleston

1968   Leo H. Hill, Greenville

1969   W.J. McLeod Jr., Walterboro

1970   Julius W. McKay, Columbia

1971   David L. Freeman, Greenville

1972   Robert R. Carpenter, Rock Hill

1973   Harold W. Jacobs, Columbia

1974   deRosset Myers, Charleston


South Carolina State Bar

1968   David W. Robinson, Columbia

1969   John M. Spratt, York

1970   Robert McC. Figg Jr., Columbia

1971   Benny R. Greer, Darlington

1972   Henry B. Smythe, Charleston

1973-74  William M. Wilson, Camden


South Carolina Bar

1974-75  James C. Parham Jr., Greenville

1975-76  Claude M. Scarborough Jr., Columbia

1976-77  Louis P. Howell, Spartanburg

1977-78  William L. Pope, Columbia

1978-79  J.D. Todd Jr., Greenville

1979-80  Morris D. Rosen, Charleston

1980-81  Saunders M. Bridges, Florence

1981-82  Thomas S. Tisdale Jr., Charleston

1982-83  Terrell L. Glenn, Columbia

1983-84  Knox L. Haynsworth Jr., Greenville

1984-85  Jacob H. Jennings, Bishopville

1985-86  I.S. Leevy Johnson, Columbia

1986-87  W. Brantley Harvey Jr., Beaufort

1987-88  T. Emmet Walsh, Spartanburg

1988-89  John E. Johnston, Greenville

1989-90  Wade H. Logan III, Charleston

1990-91  Howard P. King, Sumter

1991-92  Wm. Douglas Gray, Anderson

1992-93  John A. Hagins Jr., Greenville

1993-94  Elaine H. Fowler, Columbia

1994-95  J. Rutledge Young Jr., Charleston

1995-96  Wilburn Brewer Jr., Columbia

1996-97  David A. Merline, Greenville

1997-98  Henry B. Smythe Jr., Charleston

1998-99  John O. McDougall, Sumter

1999-00  D. Michael Kelly, Columbia

2000-01  G. Dewey Oxner Jr., Greenville

2001-02  Elizabeth Van Doren Gray, Columbia

2002-03  Richard S. Rosen, Charleston

2003-04  Kenneth C. Anthony Jr., Spartanburg

2004-05  F. Earl Ellis Jr., Columbia

2005-06  Daniel B. White, Greenville

2006-07  Bradish J. Waring, Charleston

2007-08  Lanneau Wm. Lambert Jr., Columbia

2008-09  Flo Lester Vinson, Florence

2009-10  Fred W. Suggs Jr., Greenville

2010-11  Carl L. Solomon, Columbia

2011-12  A. Marvin Quattlebaum Jr., Greenville

2012-13  Angus H. Macaulay, Columbia

2013-14  Alice F. Paylor, Charleston

2014-15  J. Calhoun Watson, Columbia

2015-16  Anne S. Ellefson, Greenville

2016-17  William K. Witherspoon, Columbia