2017 Recipients
Middle School Teacher of the Year: Brenda Kidd (North Myrtle Beach Middle School)
High School Teacher of the Year: Robert Lominack (Dreher High School)
Lawyer of the Year: Joseph Bias
Citizen of the Year: Barb Petit

High School Mock Trial Scholarships:
Jordan Hill (Blythewood High School)
Traterrious Holmes (Strom Thurmond High School)
Briley Lawrimore (Johnsonville High School)
Cinthia Zavala Ramos (Socastee High School)
Alisha Shah (Lexington High School)
Sophie Sumpter (North Myrtle Beach High School)
Madison Wall (Johnsonville High School)
Bonnie Watson (Strom Thurmond High School)

We the People Scholarship:
Georgia Loadholt (River Bluff High School)

2016 Recipients
Elementary School Teacher of the Year: Lynn Quinn (St. James Elementary School)
High School Teacher of the Year: Sally Wallace (Wando High School, Mt. Pleasant)
Lawyer of the Year: Garrett Johnson
Citizen of the Year: Stella Donelan

High School Mock Trial Scholarships:
DeKiah Baxter (Nation Ford High School)
Danielle Dechant (Greenville Sr. High School)
Sara Graham (Johnsonville High School)
Rose Catherine James (York Preparatory Academy)
Michaela Keklak (Aiken High School)
Brandon Lynch (North Myrtle Beach High School)
Kacey Markarian (North Myrtle Beach High School)
Wyatt Streett (Wilson High School)
Alexis Wood (Nation Ford High School)

2015 Recipients
Middle School of the Year: Greenville Middle Academy (Greenville)
High School of the Year: Eau Claire High School (Columbia)
Middle School Teacher of the Year: Medina Boggs (Hand Middle School, Columbia)
High School Teacher of the Year: Samantha Lohr Decerbo (Early College High School, Myrtle Beach)
Lawyer of the Year: T. McRoy Shelley, III
Citizen of the Year: Nick Seymour

High School Mock Trial Scholarships:
Shivani Kapur (River Bluff High School)
Zachary Kolat (Fort Mill High School)
Twinkle Loungani (Dutch Fork High School)
Matthew McQuilla (Spring Valley High School)
Elkhyn Rivas Rodriquez (Nation Ford High School)
Nick Seymour (Dreher High School)
Jeffreyana Smalls Gore (Early College High School)
Aditi Tailor (Spring Valley High School)
Jamarr McCain (Strom Thurmond High School)
Keyson Whiteside (Strom Thurmond High School)


2014 Recipients
Middle School of the Year: Dent Middle School (Columbia)
High School of the Year: Early College High School (Myrtle Beach)
Middle School Teacher of the Year: Timothy Hicks (Dent Middle School, Columbia)
High School Teacher of the Year: Mark Davis (Woodmont High School, Piedmont)
Lawyer of the Year: George Branstiter, III
Citizen of the Year: Norman McQueen

High School Mock Trial Scholarships:
Shannon Cherney (North Myrtle Beach HS)
Holli Credit (Fort Mill HS)
John Gillespie (Strom Thurmond HS)
Lukas Gshwandtner (North Myrtle Beach HS)
Lucas Hooks (Johnsonville HS)
Annie Hu (Lexington HS)
Caroline Latimer (Lexington HS)
Isha Shah (Lexington HS)
Erin Sweeney (Strom Thurmond HS)

We the People Scholarships:
Kathleen Glenn (Wando HS)

2013 Recipients
Middle School of the Year: Lonnie B. Nelson Elementary School (Columbia)
High School of the Year: Wilson High School (Florence)
Middle School Teacher of the Year: Joseph Friar (Johnston Edgefield Trenton Middle School, Johnston)
High School Teacher of the Year: Beverly DeMayo (Fort Mill High School, Fort Mill)
Lawyer of the Year: Blair Massey
Citizen of the Year: Jennifer Olinger
LRE Legacy Award: Jack Ebright
Yvonne Rhodes

High School Mock Trial Scholarships:
Scott DeMayo (Fort Mill HS)
Kennedy Hayes (North Myrtle Beach HS)
Gregory James (Johnsonville)
Mallory Miles (Johnsonville)
Stephanie Pachero (North Myrtle Beach HS)
Kaitlyn Pugh (Strom Thurmond HS)
Robert Underwood (Lexington HS)

We the People Scholarships:
Caitlin Brock (Carolina Forest HS)

2012 Recipients
Middle School of the Year: St. Anthony School (Florence)
High School of the Year: Ft. Dorchester High School (N. Charleston)
Middle School Teacher of the Year: John Goldsborough (Blythewood Middle School, Blythewood)
High School Teacher of the Year: Misty LeClerc (Wando High School, Mt. Pleasant)
Lawyer of the Year: Gene Vaught III
Citizen of the Year: Virginia Seymour
LRE Legacy Award: Lynn Dickinson

High School Mock Trial Scholarships:
Jack Ball (Greenwood HS)
Jessica Fryml (Bob Jones Academy)
Kristen Ince (Bob Jones Academy) M
Melanie McKinney (Strom Thurmond HS)
Robert Reid (Blythewood HS)
Christopher Reynolds (Blythewood HS)
egan Rudd (Strom Thurmond HS)
Nicholas Sottile (Wando HS)

We the People Scholarships:
Nicholas Sottile (Wando HS)
Peter Yan (Scholars Academy)

2011 Recipients
Middle School of the Year: Ocean Bay Middle School (Myrtle Beach)
High School of the Year: Strom Thurmond High School (Johnston)
Middle School Teacher of the Year: Patti Odom (St. Anthony School, Florence)
High School Teacher of the Year: Marc Turner (Blythewood High School, Blythewood)
Lawyer of the Year: Hon. John M. Rucker
Citizen of the Year: George M. Dickinson, III

High School Mock Trial Scholarships:
Kaity Nisbet (Dutch Fork HS)
Creasie Parrott (Johnsonville HS)
Charles Shoop, III (Blythewood HS)
Trenton Smith (N. Myrtle Beach HS)
David Tabor (Bob Jones)
Taylor Treece (N. Myrtle Beach HS)
Elizabeth von Keller (Blythewood HS)

We the People Scholarships:
David Blayton (Carolina Forest HS)
Miguel Garcia, Jr. (Strom Thurmond HS)
Sommer Ireland (Wando HS)
Trenton Smith (Scholar's Academy)

2010 Recipients
Middle School of the Year: York One Academy (York)
High School of the Year: Blythewood High School (Blythewood)
Middle School Teacher of the Year: Betty Hopkins (Crayton Middle School, Columbia)
High School Teacher of the Year: Denise Jackson (Strom Thurmond High School, Johnston)

Lawyer of the Year: Walter Dusky
Citizen of the Year: Sara C. Wheeler

High School Mock Trial Scholarships:
Sarah Carter (Berkeley HS) Brittany Pifer (Blythewood HS)
Maddison Hall (Fort Mill HS) Daniel Prohaska (Berkeley HS)
Thomas Horton (Berkeley HS) Natasha Rudy (Greenwood HS)
James Hughes (Fort Mill HS) Daphne Sims (Chapin HS)
Valerie Myers (Bob Jones)

We the People Scholarships:
Yuko Gruber Brandon White
Tyler Sutton

2009 Recipients
Middle School of the Year: Springfield Middle School (Fort Mill)
High School of the Year: Carolina Forest High School (Myrtle Beach)
Middle School Teacher of the Year: Richard "Ricky" Simpson (Abbeville Middle School, Abbeville)
High School Teacher of the Year: Michael Murphy (Bob Jones Academy, Greenville)
Lawyer of the Year: Daniel Hunt
Citizen of the Year: Christopher Ryan Lowery

High School Mock Trial Scholarships:
Kevin Kopf (Blythewood HS) Melissa McKeithan (Wando HS)
Johnathan Ludwig (Bob Jones) Mattson Smith (Ft. Mill HS)
Casey McKee (Johnsonville HS) Ashton Squires (Johnsonville HS)

We the People Scholarships:
Benjamin Brittain (Scholar's Academy) Jordan McCarthy (Carolina Forest HS)
Edward Collins (Wilson HS)

2008 Recipients
Middle School of the Year: Lexington Middle School (Lexington)
High School of the Year: Berkeley High School (Moncks Corner)

Middle School Teacher of the Year: Juanita Sanders (Springfield Middle School, Fort Mill)
High School Teacher of the Year: Yvonne Rhodes (Wilson High School, Florence)
Lawyer of the Year: Holly Wall
Citizen of the Year: Joseph Pitts

High School Mock Trial Scholarships:
Emily Ashley (Spring Valley HS) John Huston (Seneca HS)
Elizabeth Bales (Blythewood HS) Jane Landis (Berkeley HS)
Michelle Cote (Fort Mill HS) Cooper Littlejohn (Seneca HS)
Caitlin Ducate (Blythewood HS) Andra Oprisan (Wando HS)
Jeannie Flick (Greenwood HS) Hilary Ranieri (Bob Jones)
Jasmine Horton (Blythewood HS) Tsung Yu Tsai (Wilson HS

We the People Scholarships:
Andrew Blaton (Carolina Forest HS) Nueka Ekechkwu (Carolina Fores HS)
Africa Brown (Carolina Forest HS) Anthony Miller (Carolina Forest HS)
Amanda Cole (Scholar's Academy) Ashley Tietz (Carolina Forest HS)

2007 Recipients
Middle School of the Year: Johnsonville Middle School (Johnsonville)
High School of the Year: Bob Jones Academy (Greenville)
Middle School Teacher of the Year: Paulette Cunningham (Southeast Middle School, Hopkins)
High School Teacher of the Year: Jeffrey C. Eargle (Mid-Carolina High School, Prosperity)
Lawyer of the Year: Elizabeth "Babs" Warner
Citizen of the Year: David M. Dechane

High School Mock Trial Scholarships:
Rachel Berg Jennifer Olinger
Rachael Coppins Laurel Parker
Brandy M. Counts Qaitlin Peterson
Mark DeMayo Katie Queen
Megan Donohue Anthony Sanderson
Christopher Heistand Christopher Yahnis

2006 Recipients
Middle School of the Year: Ruffin Middle School (Ruffin)
High School of the Year: Stratford High School (Goose Creek)
Middle School Teacher of the Year: Allana Prosser (Johnsonville Middle School, Johnsonville)
High School Teacher of the Year: Mark Davis (Beaufort High School, Beaufort)
Lawyer of the Year: Barbara Seymour
Citizen of the Year: Sherrie Free

High School Mock Trial Scholarships:
Matthew A. Abee Terrance Lanier
Stephanie Grosso Kelli Luebben
George Gutierrez Travis Lynes
Maggie Horton Caroline M. Scranton
Matthew Kneece Emma Smiley

2005 Recipients
Middle School of the Year: Ashley Hall (Charleston)
High School of the Year: Stratford High School (Goose Creek)
Teacher of the Year: Greg Harrison (Stratford High School, Goose Creek)
Lawyer of the Year: John DeLoache

High School Mock Trial Scholarships:
Linda Bunch Kara Kopf
Andrew Cooper Peter Landis
Tommy Ferris Rachel Mossman
Daniel Hindman Zachary Spratt

2004 Recipients
School of the Year: EL Wright Middle School (Columbia)
Teacher of the Year: Sharon McAbee (Riverside Middle School, Greer)
Lawyer of the Year: Donna McQueen

High School Mock Trial Scholarships:
Kristen Capogrossi Matthew Miller
Theresa Cheng Nathan Robinson
Mason Freeman Rebecca Turnhull
Ashleigh Millard

2003 Recipients
School of the Year: Spring Valley High School (Columbia)
Teacher of the Year: Lynn Dickinson (Fort Mill HS, Fort Mill)
Lawyer of the Year: Hon. Jack Landis

High School Mock Trial Scholarships:
Gregory Clark
Philip Eoute
David Hwu
Melissa Jones
Brittany Sajbel
Timothy Silvester
Trevor Turner
Sara Wooster

2002 Lawyer of the Year: Harold Staley
2001 Lawyer of the Year: Stephen Cox
2000 Lawyer of the Year: Hon. Markley Dennis

1997 Teacher of the Year: Kathy Cook
1996 Teacher of the Year: Connie Fortanbury
1995 Teacher of the Year: John Smith
1994 Teacher of the Year: Patsy Meeks
1993 Teacher of the Year: Sara Wheeler
1992 Teacher of the Year: Abbigail Hugenie